TNPW0402142KDHED
Mfr.Part #
TNPW0402142KDHED
Description
RES 142K OHM 0.5% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
142kOhms
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
TNPW0402142KDHED
Vishay / Dale TNPW0402142KDHED
TNPW e3 Series, Thin Film, 142kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C