TNPW040211K0FHTD
Mfr.Part #
TNPW040211K0FHTD
Description
RES 11K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
11kOhms
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Military
Supplier Device Package :
Series :
TNPW
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
TNPW040211K0FHTD
Vishay / Dale TNPW040211K0FHTD
TNPW Series, Thin Film, 11kOhms, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~125°C