TNPW040210K1BXTD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW040210K1BXTD
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Military
Series :
TNPW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
50V
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
10.1kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
TNPW040210K1BXTD
Vishay / Dale TNPW040210K1BXTD
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 10.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C