TNPW040210K0DEED
Mfr.Part #
TNPW040210K0DEED
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 10K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Depth :
500μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
Max Operating Temperature :
125°C
Composition :
Thin Film
Length :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TNPW e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
10kOhms
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Published :
Datasheets
TNPW040210K0DEED
Vishay / Dale TNPW040210K0DEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 10kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C