TNPW0402100RDETD
Mfr.Part #
TNPW0402100RDETD
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 100 OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
1mm
Power Rating :
63mW
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
TNPW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
500μm
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Published :
Resistance :
100Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Military
Height :
350μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.5%
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
TNPW0402100RDETD
Vishay / Dale TNPW0402100RDETD
TNPW Series, Thin Film, 100Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C