TNPW0402100KDEED
Mfr.Part #
TNPW0402100KDEED
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 100K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Series :
TNPW e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package :
Resistance :
100kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW0402100KDEED
Vishay / Dale TNPW0402100KDEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 100kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C