TNPW0201240RBEED
Mfr.Part #
TNPW0201240RBEED
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES 240 OHM 0.1% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Series :
TNPW e3
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
0.23 mm
RoHS :
Details
Technology :
Thin Film
Voltage Rating :
25 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product :
Thin Film Resistors SMD
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Brand :
Vishay
2
Application :
Automotive
Failure Rate :
Vishay
Resistance :
240 Ohms
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) :
0.010" (0.26mm)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Width :
0.3 mm
Package :
Digi-Reel?
Tolerance :
±0.1%
Type :
High Stability
Termination Style :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Packaging :
MouseReel
Length :
0.6 mm
Product Type :
Thin Film Resistors
Datasheets
TNPW0201240RBEED
Vishay / Dale TNPW0201240RBEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 240 Ohms, 0.05W, 1/20W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C