TN815-800H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TN815-800H
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
SCR 800V 8A IPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current - Hold (Ih) (Max) :
40mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
73 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Case Connection :
ANODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
15 Weeks
Terminal Position :
Single
Leakage Current (Max) :
2mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8A
Number of Elements :
1
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-609 Code :
e3
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
70A 73A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
15mA
Base Part Number :
TN815
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Trigger Device Type :
SCR
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Off State :
800V
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Current - Off State (Max) :
5μA
HTS Code :
Holding Current-Max :
40mA
Pin Count :
3
SCR Type :
Standard Recovery
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
3
Surface Mount :
No
Repetitive Peak Reverse Voltage :
800V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
5A
Mounting Type :
Through Hole
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
150V/us
Package / Case :
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Datasheets
TN815-800H
SCR Standard Recovery -40°C~125°C TJ 1.6V-On State (Vtm) (Max) 5μA-Current - Off State (Max) 3-Termination Tube TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA Through Hole
TN815-800H Overview
An off-state voltage that is repetitive is the maximum voltage that can cross the device, and this device has a repetitive peak voltage of 800V.Conductor leakage current is a measurement of the effectiveness of insulation on conductors. Its maximal value is 2mA volts.
TN815-800H Features
the repetitive peak off-state voltage of this device is 800V
its maximal leakage current can be 2mA