TN815-600B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TN815-600B
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
SCR 600V 8A DPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - SCRs
HTS Code :
Terminal Position :
Single
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
600V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Pin Count :
3
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Case Connection :
ANODE
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
15mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminations :
2
Trigger Device Type :
SCR
SCR Type :
Standard Recovery
Current Rating :
5A
Base Part Number :
TN815
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Current - Off State (Max) :
5μA
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
73 A
RMS On-state Current-Max :
8A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current - Hold (Ih) (Max) :
40mA
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
70A 73A
Qualification Status :
Not Qualified
Leakage Current (Max) :
0.01mA
Hold Current :
40mA
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
100V/us
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
RMS Current (Irms) :
8A
Package / Case :
Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max :
10μA
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
TN815-600B
STMicroelectronics TN815-600B
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.6V-On State (Vtm) (Max) 5μA-Current - Off State (Max) 2-Termination Tube TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
TN815-600B Overview
As the RMS current measures the average strength, disregarding the direction, its RMS current (Irms) is 8A.The RMS on-state current must be maintained below 8A to ensure normal operation.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, the holding current (hypostatic) is the minimum current needed for an electronic or electrical device to remain on.Insulation effectiveness can be evaluated by leakage current, and 0.01mA is its maximum leakage current.
TN815-600B Features
its RMS current (Irms) is 8A
its current can be 40mA
its maximal leakage current can be 0.01mA