TMS32C6713BGDPA200
Mfr.Part #
TMS32C6713BGDPA200
Package / Case
272-BBGA
Description
IC FLOATING POINT DSP 272-BGA
Frequency :
200MHz
Thickness :
1.78mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Core Architecture :
TMS320
Max Supply Voltage :
1.32V
Barrel Shifter :
No
Terminal Form :
Ball
Series :
TMS320C67x
Width :
27mm
Package / Case :
272-BBGA
ECCN Code :
3A991.A.2
Supply Voltage :
1.2V
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Length :
27mm
Bit Size :
32
Interface :
Host Interface, I2C, McASP, McBSP
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Memory Size :
8kB
Memory Type :
RAM, SDRAM, SRAM
Height :
2.57mm
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Min Supply Voltage :
1.14V
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
Operating Temperature :
-40°C~105°C TC
Operating Supply Voltage :
1.26V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
272
JESD-609 Code :
e0
Number of I/O :
16
Base Part Number :
32C6713
Weight :
3.141609g
Number of Pins :
272
Power Supplies :
1.23.3V
Lead Free :
Contains Lead
Non-Volatile Memory :
External
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
RAM Size :
256KB
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Timers :
2
RAM (words) :
Number of External Interrupts :
4
HTS Code :
Data Bus Width :
32b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
On Chip Data RAM :
264kB
Integrated Cache :
yes
Voltage - I/O :
3.30V
Voltage - Core :
1.20V