TMS32C6211BZFNA150
Mfr.Part #
TMS32C6211BZFNA150
Package / Case
256-BGA
Description
IC FIXED POINT DSP 256-BGA
Stock
1
In Stock :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Number of External Interrupts :
4
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C TC
Number of Bits :
32
Data Bus Width :
32b
Interface :
Host Interface, McBSP
Number of Terminations :
256
Supply Voltage :
1.8V
HTS Code :
Power Supplies :
1.83.3V
Core Architecture :
TMS320
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Low Power Mode :
yes
Memory Type :
EPROM, SDRAM, SRAM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
256
Pin Count :
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V I/O SUPPLY
Operating Supply Voltage :
1.8V
Width :
27mm
Voltage - I/O :
3.30V
Base Part Number :
320C6211
Frequency :
150MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Non-Volatile Memory :
External
Boundary Scan :
yes
Terminal Position :
BOTTOM
Barrel Shifter :
No
Max Supply Voltage :
3.46V
Number of DMA Channels :
16
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Voltage - Core :
1.80V
Length :
27mm
Type :
FIXED POINT
On Chip Data RAM :
72kB
Integrated Cache :
Bit Size :
32
Series :
TMS320C62x
Thickness :
1.52mm
Packaging :
Tube
Package / Case :
256-BGA
Min Supply Voltage :
1.71V