TMS320VC549PGER-80
Mfr.Part #
TMS320VC549PGER-80
Package / Case
144-LQFP
Description
IC FIXED POINT DSP 144-LQFP
Data Bus Width :
16b
Surface Mount
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
2.5V
Frequency :
80MHz
Package / Case :
144-LQFP
Pin Count :
144
Qualification Status :
Not Qualified
Interface :
BSP, Host Interface, Serial Port
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.5mm
16
Internal Bus Architecture :
Multiple
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Non-Volatile Memory :
ROM (32kB)
Operating Temperature :
-40°C~100°C TC
RAM (words) :
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
Voltage - Core :
2.50V
Series :
TMS320C54x
Operating Supply Voltage :
3.3V
Voltage - I/O :
3.30V
Height Seated (Max) :
1.6mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
144
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
RAM Size :
64KB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
320VC549
Length :
20mm