TMS320VC549PGE-80
Mfr.Part #
TMS320VC549PGE-80
Package / Case
144-LQFP
Description
IC FIXED POINT DSP 144-LQFP
Operating Temperature :
-40°C~100°C TC
Frequency :
80MHz
Min Supply Voltage :
2.4V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM (words) :
Interface :
BSP, Host Interface, Serial Port
Low Power Mode :
yes
Memory Size :
32kB
HTS Code :
Terminal Pitch :
0.5mm
Type :
FIXED POINT
RAM Size :
64KB
Terminal Form :
Gull wing
Barrel Shifter :
yes
Package / Case :
144-LQFP
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
3.3V
Thickness :
1.4mm
Packaging :
Tray
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
Non-Volatile Memory :
ROM (32kB)
Boundary Scan :
JESD-609 Code :
e4
Weight :
1.290414g
Data Bus Width :
16b
Series :
TMS320C54x
Supply Voltage :
2.5V
Height :
1.6mm
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Core :
2.50V
Number of Bits :
16
Number of Terminations :
144
Number of Pins :
144
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - I/O :
3.30V
Width :
20mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Base Part Number :
320VC549
Bit Size :
16
Length :
20mm
Radiation Hardening :
Surface Mount
Max Supply Voltage :
3.6V