TMS320VC5410AGGU16
Mfr.Part #
TMS320VC5410AGGU16
Package / Case
BGA
Description
IC DSP FIXED PT 160 MIPS 144-BGA
Packaging :
Bulk
Max Supply Voltage :
3.6V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Radiation Hardening :
No
Frequency (Max) :
160MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
Supply Voltage :
1.6V
Package / Case :
BGA
Width :
12mm
ROM Programmability :
MROM
Min Operating Temperature :
-40°C
Pin Count :
144
JESD-609 Code :
e0
Power Supplies :
1.63/3.3V
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
Format :
FIXED POINT
Memory Size :
32kB
Integrated Cache :
No
Operating Supply Voltage :
1.6V
Frequency :
160MHz
Number of Timers :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of External Interrupts :
4
Weight :
325.906118mg
Lead Free :
Contains Lead
Core Architecture :
TMS320
Number of Terminations :
144
Length :
12mm
Terminal Form :
Ball
Number of UART Channels :
Internal Bus Architecture :
Multiple
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Boundary Scan :
Temperature Grade :
Industrial
Height :
1.4mm
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of Bits :
16
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
100°C
RAM (words) :
Thickness :
900μm
Data Bus Width :
16b
Min Supply Voltage :
1.55V