TMS320VC5409GGU-80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TMS320VC5409GGU-80
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
144-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC FIXED POINT DSP 144-BGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
Base Part Number :
320VC5409
Mount :
Surface Mount
Max Supply Voltage :
3.6V
Address Bus Width :
23
Height Seated (Max) :
1.4mm
Boundary Scan :
yes
Interface :
Host Interface, McBSP
Number of Pins :
144
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
Length :
12mm
Mounting Type :
Surface Mount
Low Power Mode :
yes
Barrel Shifter :
Qualification Status :
Not Qualified
Weight :
325.906118mg
RAM Size :
64KB
Packaging :
Tray
Frequency :
80MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Bit Size :
16
Lead Free :
Lead Free
Number of Bits :
16
Type :
FIXED POINT
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Position :
BOTTOM
Non-Volatile Memory :
ROM (32kB)
Voltage - I/O :
3.30V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TC
Pin Count :
144
Terminal Form :
Ball
Terminal Pitch :
0.8mm
JESD-609 Code :
e0
Data Bus Width :
16b
Number of Terminations :
Memory Size :
32kB
Package / Case :
144-LFBGA
Power Supplies :
1.83.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Supply Voltage :
1.8V
RAM (words) :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
1.8V
Series :
TMS320C54x
Min Supply Voltage :
1.71V
Voltage - Core :
1.80V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code :
Internal Bus Architecture :
Multiple
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Texas Instruments TMS320VC5409GGU-80
DSP Texas Instruments TMS320VC5409GGU-80 Overview
TMS320VC5409GGU-80 Features
This DSP unit comes packed with features that make it a versatile tool in various technological domains. It is housed in a 144BGA package, providing a compact solution for space-limited applications. The device operates at a speed of 80 MHz, offering substantial processing power for complex algorithms. Additionally, its low-power consumption makes it suitable for use in portable devices where energy efficiency is critical. The TMS320VC5409GGU-80 also supports a wide range of peripherals and interfaces, enhancing its adaptability to new and legacy systems alike.