TMS320VC5409AZWS16
Mfr.Part #
TMS320VC5409AZWS16
Package / Case
BGA-144
Description
IC DSP FIXED PT 160MIPS 144-BGA
Series :
TMS320VC5409A
Operating Supply Voltage :
1.6 V
Package :
Tray
Number of Cores :
1 Core
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Clock Rate :
160MHz
Interface :
Host Interface, McBSP
Packaging :
Tray
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Base Product Number :
TMS320
Program Memory Size :
32 kb
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
144-NFBGA (12x12)
Brand :
Number of Timers/Counters :
2 x 16 bit
Voltage - Core :
1.60V
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (TC)
Non-Volatile Memory :
ROM (32kB)
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - I/O :
3.30V