TMS320LC545APBK-50
Mfr.Part #
TMS320LC545APBK-50
Package / Case
128-LQFP
Description
IC FIXED POINT DSP 128-LQFP
Stock
9
In Stock :
9
DSP (Digital Signal Processors)
HTS Code :
Barrel Shifter :
yes
RAM Size :
12kB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Pbfree Code :
No
Interface :
BSP, Duplex Serial Port, Host Interface
Number of Pins :
128
Low Power Mode :
yes
Terminal Pitch :
0.4mm
Voltage - I/O :
3.30V
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
QUAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
50MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Form :
Gull wing
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
128
Mount :
Surface Mount
Address Bus Width :
16
On Chip Data RAM :
6kB
Operating Temperature :
-40°C~100°C TC
Package / Case :
128-LQFP
Type :
FIXED POINT
Internal Bus Architecture :
Multiple
Height Seated (Max) :
1.6mm
Series :
TMS320C54x
Non-Volatile Memory :
ROM (48kB)
Length :
14mm