TMS320LBC57PGE80
Mfr.Part #
TMS320LBC57PGE80
Package / Case
144-LQFP
Description
IC DSP 144-LQFP
DSP (Digital Signal Processors)
RAM (words) :
512
Terminal Form :
Gull wing
Bit Size :
16
Boundary Scan :
Frequency :
80MHz
Address Bus Width :
16
Power Supplies :
3.3V
Pin Count :
144
On Chip Data RAM :
14kB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
External Data Bus Width :
Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Type :
FIXED POINT
JESD-30 Code :
S-PQFP-G144
Terminal Pitch :
0.5mm
Base Part Number :
320LBC57
Non-Volatile Memory :
ROM (64kB)
Series :
TMS320C5x
Package / Case :
144-LQFP
Additional Feature :
6K WORDS DATA/PROG RAM
Voltage - I/O :
3.30V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.47V
Height Seated (Max) :
1.6mm
Terminal Position :
QUAD
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Lead Free :
Contains Lead
Qualification Status :
Not Qualified
Barrel Shifter :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Interface :
BSP, HPI, SSP
Width :
20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.13V
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
144
Length :
20mm