TMS320DM335ZCE270
Mfr.Part #
TMS320DM335ZCE270
Package / Case
337-LFBGA
Description
IC DGTL MEDIA SOC 337NFBGA
DSP (Digital Signal Processors)
Min Supply Voltage :
1.235V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
13mm
Thickness :
890μm
Interface :
ASP, EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USB
Packaging :
Tube
Max Supply Voltage :
1.365V
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Form :
Ball
Supply Voltage :
1.3V
Frequency :
270MHz
Bus Compatibility :
I2C; SPI; UART; USB
Series :
TMS320DM3x, DaVinci™
JESD-609 Code :
e1
Number of UART Channels :
3
Pin Count :
337
Operating Temperature :
0°C~85°C TC
Non-Volatile Memory :
ROM (8kB)
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Terminal Position :
BOTTOM
Pbfree Code :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Voltage - I/O :
1.8V 3.3V
Number of Terminations :
337
Voltage - Core :
1.30V
Type :
Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
Package / Case :
337-LFBGA
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 days ago)
Number of Pins :
Radiation Hardening :
No
Height :
1.3mm
Length :
13mm
On Chip Data RAM :
56kB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
320DM335
Operating Supply Voltage :
1.3V