TMS320C6712DZDP150
Mfr.Part #
TMS320C6712DZDP150
Package / Case
272-BBGA
Description
IC DSP FLOATING POINT 272-BGA
Stock
40
In Stock :
40
DSP (Digital Signal Processors)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Core Architecture :
TMS320
Width :
27mm
Integrated Cache :
yes
JESD-609 Code :
e1
Radiation Hardening :
No
Bit Size :
32
Number of I/O :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tube
Barrel Shifter :
No
Number of Bits :
32
Number of Pins :
272
Terminal Form :
Ball
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Size :
64KB
On Chip Data RAM :
72kB
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
Memory Type :
FLASH, ROM, SDRAM, SRAM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Supply Voltage :
3.47V
Data Bus Width :
32b
Height :
2.57mm
Thickness :
1.78mm
RAM Size :
64KB
Terminal Position :
BOTTOM
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
2
Supply Voltage :
1.2V
Type :
Floating Point
Internal Bus Architecture :
Multiple
Operating Supply Voltage :
1.26V
Non-Volatile Memory :
External
Operating Temperature :
0°C~90°C TC
Pin Count :
272
Number of Terminations :
Min Supply Voltage :
1.14V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Base Part Number :
320C6712
Package / Case :
272-BBGA
Pbfree Code :
Weight :
3.064895g
Length :
27mm
Interface :
McBSP
Series :
TMS320C67x
Boundary Scan :
Number of SPI Channels :
1
Frequency :
150MHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - I/O :
3.30V
Number of External Interrupts :
4
Mount :
Surface Mount
Texas Instruments TMS320C6712DZDP150
DSP Texas Instruments TMS320C6712DZDP150 Overview
TMS320C6712DZDP150 Features
The TMS320C6712DZDP150 offers a comprehensive set of features tailored for demanding signal processing tasks. Key features include its ability to execute at speeds of up to 150 MHz, providing significant processing power for complex algorithms. It also supports a variety of peripheral interfaces, enhancing its versatility for system integration. Its floating-point capability ensures accurate data computations, critical in applications where precision is paramount. Additionally, the device's low power consumption makes it suitable for use in power-sensitive applications.