TMS320C6711GFN150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TMS320C6711GFN150
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
256-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FLOATING POINT DSP 256-BGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
Base Part Number :
320C6711
Height Seated (Max) :
2.32mm
Terminal Form :
Ball
Pbfree Code :
No
Address Bus Width :
22
HTS Code :
Number of Terminations :
256
Operating Temperature :
0°C~90°C TC
Voltage - I/O :
3.30V
Min Supply Voltage :
1.8V
Interface :
Host Interface, McBSP
RAM (words) :
On Chip Data RAM :
72kB
Internal Bus Architecture :
Multiple
Power Supplies :
1.83.3V
Bit Size :
32
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
256
ECCN Code :
3A991.A.2
Low Power Mode :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
1.9V
Package / Case :
256-BGA
Non-Volatile Memory :
External
Length :
27mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Mounting Type :
Surface Mount
Data Bus Width :
32b
Frequency :
150MHz
Max Supply Voltage :
3.46V
Type :
Floating Point
Pin Count :
Series :
TMS320C67x
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Core :
1.90V