TMS320C6412GNZ600
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TMS320C6412GNZ600
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
548-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC DSP FIXED-POINT 548-FCBGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
Bit Size :
32
Height Seated (Max) :
2.8mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B548
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
Type :
FIXED POINT
Length :
27mm
Address Bus Width :
23
Packaging :
Tray
RAM (words) :
Terminal Pitch :
1mm
ECCN Code :
3A001.A.3
Supply Voltage :
1.4V
Terminal Form :
Ball
Operating Temperature :
0°C~90°C TC
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - I/O :
3.30V
Non-Volatile Memory :
External
Voltage - Core :
1.40V
Terminal Position :
BOTTOM
Low Power Mode :
yes
Number of I/O :
16
Base Part Number :
320C6412
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
548
Data Bus Width :
16b
Boundary Scan :
yes
Memory Type :
SDRAM, SRAM
Interface :
Host Interface, McBSP, PCI
Power Supplies :
1.23.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.44V
Series :
TMS320C6410/12/13/18
Pin Count :
548
Barrel Shifter :
No
Frequency :
600MHz
Mount :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
1.4V