TMS320C6204GHKA200
Mfr.Part #
TMS320C6204GHKA200
Package / Case
288-LFBGA
Description
IC FIXED-POINT DSP 288-BGA
Type :
FIXED POINT
Terminal Pitch :
0.8mm
Non-Volatile Memory :
External
Length :
16mm
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
Weight :
613.200185mg
Series :
TMS320C62x
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
6 Weeks
Min Supply Voltage :
1.43V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 6 days ago)
Radiation Hardening :
No
Integrated Cache :
yes
Voltage - Core :
1.50V
Number of DMA Channels :
4
RAM Size :
128kB
Base Part Number :
320C6204
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
288
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Width :
16mm
Terminal Form :
Ball
Supply Voltage :
1.5V
Number of Terminations :
288
Pin Count :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TC
Voltage - I/O :
3.30V
Height :
1.4mm
Packaging :
Tray
Terminal Position :
BOTTOM
Boundary Scan :
yes
Thickness :
900μm
Frequency :
200MHz
ECCN Code :
3A001.A.3
Interface :
McBSP
Number of External Interrupts :
4
Package / Case :
288-LFBGA
Number of Timers :
2
Data Bus Width :
16b
HTS Code :
Bit Size :
32
Operating Supply Voltage :
3.3V
Lead Free :
Contains Lead
Low Power Mode :
Barrel Shifter :
No
Max Supply Voltage :
3.46V