TMS320C6202GLS250
Mfr.Part #
TMS320C6202GLS250
Package / Case
384-BFBGA, FCBGA
Description
IC FIXED-POINT DSP 384-BGA
Base Part Number :
320C6202
Voltage - I/O :
3.30V
Low Power Mode :
yes
ECCN Code :
3A001.A.3
Supply Voltage :
1.8V
Terminal Form :
Ball
Width :
18mm
Barrel Shifter :
No
Non-Volatile Memory :
External
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
JESD-609 Code :
e0
Height :
3mm
Operating Temperature :
0°C~90°C TC
Surface Mount
Terminal Position :
BOTTOM
Bit Size :
32
Data Bus Width :
16b
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 day ago)
Max Supply Voltage :
3.46V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Weight :
1.941205g
Package / Case :
384-BFBGA, FCBGA
Number of Terminations :
384
Type :
FIXED POINT
Operating Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
384kB
ROM Programmability :
MROM
Number of Timers :
2
Frequency :
250MHz
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
Interface :
McBSP
Number of Bits :
32
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of DMA Channels :
4
Terminal Pitch :
0.8mm
Pin Count :
384
Integrated Cache :
Series :
TMS320C62x
Length :
18mm
Number of Pins :
Number of External Interrupts :
4
Voltage - Core :
1.80V
Radiation Hardening :
No
Min Supply Voltage :
1.71V
Thickness :
2.4mm