TMS320C5514AZCH10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TMS320C5514AZCH10
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
196-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DSP FIXED-POINT 196NFBGA
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
Pin Count :
196
Boundary Scan :
yes
Number of I2C Channels :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Operating Supply Voltage :
3.3V
Thickness :
890μm
Terminal Form :
Ball
Data Bus Width :
16b
Radiation Hardening :
No
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
196-LFBGA
Internal Bus Architecture :
Single
Frequency :
100MHz
Number of I/O :
26
Nominal Supply Current :
158μA
Base Part Number :
320C5514
Number of Pins :
196
ROM Programmability :
MROM
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Min Supply Voltage :
1.24V
Lead Free :
Lead Free
Barrel Shifter :
No
Length :
10mm
Number of External Interrupts :
Bit Size :
16
Number of Terminations :
Number of Timers/Counters :
3
Integrated Cache :
Non-Volatile Memory :
ROM (128kB)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
TMS320C55x
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 2.8V 3.3V
RAM Size :
256KB
Low Power Mode :
Operating Temperature :
-10°C~70°C TC
Terminal Position :
BOTTOM
Packaging :
Tray
JESD-609 Code :
e1
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Voltage - Core :
1.30V
Supply Voltage :
1.05V
Max Supply Voltage :
3.63V
Interface :
EBI/EMI, I2C, I2S, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB
Height :
1.3mm
Width :
10mm