TMK316B7105ML-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TMK316B7105ML-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Series :
M
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.8034mm
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Composition :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Pins :
2
Halogen Free :
Halogen Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Datasheets
TMK316B7105ML-T
TAIYO YUDEN TMK316B7105ML-T
M 1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
TMK316B7105ML-T Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
TMK316B7105ML-T Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V