TLZ12B-GS18
Mfr.Part #
TLZ12B-GS18
Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80
Impedance :
12Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40nA @ 10.9V
Zener Voltage :
12V
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage Tolerance :
3%
Impedance-Max :
12Ohm
Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
TLZ12B-GS18
Vishay TLZ12B-GS18
12Ohm 12V 40nA @ 10.9V -65°C~175°C 500mW DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
TLZ12B-GS18 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 40nA @ 10.9V.A maximum reverse leakage current is reached at 40nA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5V @ 200mA V.
TLZ12B-GS18 Features
reverse leakage current of 40nA @ 10.9V
40nA @ 10.9V is the maximum voltage (Tol)