TLZ10D-GS18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLZ10D-GS18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Zener Voltage :
10V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Radiation Hardening :
No
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40nA @ 9.44V
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
2
Impedance-Max :
8Ohm
Published :
Series :
Automotive, AEC-Q101
Impedance :
8Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Package / Case :
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
40nA
Voltage Tolerance :
2%
Datasheets
TLZ10D-GS18
Vishay TLZ10D-GS18
8Ohm 10V 40nA @ 9.44V -65°C~175°C 500mW DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
TLZ10D-GS18 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 40nA @ 9.44V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 40nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.5V @ 200mA.
TLZ10D-GS18 Features
reverse leakage current of 40nA @ 9.44V
40nA @ 9.44V is the maximum voltage (Tol)