TLW-135-06-SM-D
Mfr.Part #
TLW-135-06-SM-D
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Gender :
RECTANGULAR
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Total Number of Contacts :
70
Termination Type :
Solder
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Operating Temperature (Max) :
105°C
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mounting Type :
BOARD
Contact Finish - Mating :
SN ON NI
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Reliability :
COMMERCIAL
Body Depth :
0.06 inch
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Terminal Pitch :
2.54mm
Length - Termination :
0.135 inch
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Rows :
2
Contact Finish Termination :
TIN OVER NICKEL
Number Of PCB Rows :
2
Body/Shell Style :
Receptacle
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Body Length or Diameter :
3.5 inch
Body Breadth :
0.198 inch