TLW-135-06-S-D-LL
Mfr.Part #
TLW-135-06-S-D-LL
Headers, Male Pins
Total Number of Contacts :
70
Factory Lead Time :
3 Weeks
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Body Breadth :
0.198 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Depth :
0.06 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
BOARD
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Style :
SQ PIN-SKT
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Length - Termination :
0.135 inch
Body/Shell Style :
Receptacle
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Mounting Style :
Straight
Body Length or Diameter :
3.5 inch
Contact Finish - Mating :
AU ON NI
Contact Finish Termination :
TIN OVER NICKEL
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Material :
Phosphor Bronze
Terminal Pitch :
2.54mm
Termination Type :
SOLDER KINKED LEADS
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Operating Temperature (Max) :
125°C
Number of Rows :
2
Plating Thickness :
30μin
Contact Gender :
Male
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch