TLW-135-06-F-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLW-135-06-F-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
LOW PROFILE .025 SQ STRIPS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Body Length or Diameter :
3.5 inch
Rated Current (Signal) :
3A
Number Of PCB Rows :
2
Radiation Hardening :
No
Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Published :
Contact Plating :
Gold
Body Breadth :
0.198 inch
Plating Thickness :
FLASH inch
Length - Termination :
0.135 inch
Number of Conductors :
ONE
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Phosphor Bronze
JESD-609 Code :
e3
Insulator Color :
Black
Body Depth :
0.06 inch
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch