TLUY2401-AS12Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLUY2401-AS12Z
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
LED YELLOW DIFFUSED 1.8MM T/H
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Lens Style :
Round with Domed Top
Configuration :
Standard
Wavelength - Dominant :
581nm
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.4V
T-code :
T-3/4
Color :
Yellow
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Lens Transparency :
Diffused
Number of Functions :
1
Lens Size :
1.80mm Dia
Number of Terminations :
2
Forward Current-Max :
0.03A
Height (Max) :
3.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Packing Method :
Ammo Pack
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Terminal Pitch :
2.54mm
Size / Dimension :
3.30mm Lx2.40mm W
Forward Voltage-Max :
3V
Millicandela Rating :
6mcd
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Viewing Angle :
40°
Wavelength - Peak :
585nm
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Current - Test :
20mA
Luminous Intensity :
2.0 mcd
Operating Temperature (Max) :
100°C
Overall Height :
2.9mm