TLUY2400-AS12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TLUY2400-AS12
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
LED YELLOW DIFFUSED 1.8MM T/H
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Yellow
Luminous Intensity :
2.0 mcd
Operating Temperature (Max) :
100°C
Forward Current-Max :
0.03A
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.4V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
Ammo Pack
Overall Height :
2.9mm
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Viewing Angle :
40°
Package / Case :
Radial
Lens Transparency :
Diffused
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Wavelength - Peak :
585nm
Lens Style :
Round with Domed Top
Current - Test :
20mA
Millicandela Rating :
8mcd
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
T-code :
T-3/4
Configuration :
Standard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Lens Size :
1.80mm Dia
HTS Code :
Height (Max) :
3.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Wavelength - Dominant :
581nm
Reverse Voltage-Max :
6V
Size / Dimension :
3.30mm Lx2.40mm W
Forward Voltage-Max :
3V