TK430A60F,S4X(S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TK430A60F,S4X(S
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Series :
U-MOSIX
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
430mOhm @ 6.5A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600 V
Mounting Type :
Through Hole
FET Feature :
Operating Temperature :
150°C
FET Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
13A (Ta)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1940 pF @ 300 V
Package :
Bulk
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package :
TO-220SIS
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
48 nC @ 10 V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1.75mA
Product Status :
Active
Vgs (Max) :
±30V
Power Dissipation (Max) :
45W (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Datasheets
TK430A60F,S4X(S
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK430A60F,S4X(S
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 430mOhm @ 6.5A, 10V ±30V 1940 pF @ 300 V 48 nC @ 10 V 600 V TO-220-3 Full Pack
TK430A60F,S4X(S Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 1940 pF @ 300 V is its maximum input capacitance.For this transistor to work, a voltage 600 V is required between drain and source (Vdss).
TK430A60F,S4X(S Features
a 600 V drain to source voltage (Vdss)