TJ1331530000G
Mfr.Part #
TJ1331530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current - UL :
10A
Housing Material :
Thermoplastic Resin
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Bulk
Torque - Screw :
0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Number of Positions :
13
Wire Gauge or Range - AWG :
16-26 AWG
Termination Style :
Screw - Rising Cage Clamp
Pitch :
0.150 3.81mm
Insulation Height :
0.437 11.10mm
Color :
Green
Voltage - UL :
300V
Wire Gauge or Range - mm² :
0.5-1.5mm2
Datasheets
TJ1331530000G
Bulk 0.150 3.81mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets 01-381 Thermoplastic Resin Tin Copper Alloy
TJ1331530000G Overview
TJ1331530000G Features
01-381 series
TJ1331530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ1331530000G Terminal Blocks applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM