TJ1301800000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TJ1301800000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 7.62MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Current - UL :
20A
Packaging :
Bulk
Plug Wire Entry :
180°
Contact Material :
Copper
Number of Levels :
1
Termination Style :
Screw
Insulation Height :
0.594 15.09mm
Color :
Gray
Wire Strip Length :
7-8mm
Pitch :
0.300 7.62mm
Contact Mating Finish :
Tin
Voltage - UL :
300V
Screw Size :
M3
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge or Range - AWG :
12-24 AWG
Housing Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-40°C~115°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Plug, Female Sockets
Series :
TJ
Number of Positions :
13
Torque - Screw :
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Datasheets
TJ1301800000G
Bulk 0.300 7.62mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TJ Thermoplastic Tin Copper
TJ1301800000G Overview
TJ1301800000G Features
TJ series
TJ1301800000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ1301800000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM