TIM336M015P0Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TIM336M015P0Y
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 20% 15V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Dielectric Material :
Tantalum
Terminal Shape :
Wire
Width :
4.32mm
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 14 INCH
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Type :
Molded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.325Lx0.170W 8.26mmx4.32mm
Tolerance :
±20%
Published :
Capacitance :
33μF
Leakage Current :
0.005mA
Voltage - Rated DC :
15V
Lead Pitch :
5.08mm
Length :
8.26mm
REACH SVHC :
Unknown
Ripple Current :
130mA
Packaging :
Bulk
Series :
TIM
Tan Delta :
0.06
Manufacturer Size Code :
Y
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.340 8.64mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
TIM336M015P0Y
Cornell Dubilier Electronics TIM336M015P0Y
33μF ±20% 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.005mA Bulk Radial
TIM336M015P0Y Overview
We set the ripple current of the capacitor to 130mA.This capacitor has a leakage current of 0.005mA.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TIM336M015P0Y Features
130mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.005mA in this capacitor