TIM336K035P0Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TIM336K035P0Z
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
35V
Length :
15.24mm
Manufacturer Size Code :
Z
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Type :
Molded
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.06
Dielectric Material :
Tantalum
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.600Lx0.195W 15.24mmx4.95mm
Height Seated (Max) :
0.390 9.91mm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
300mA
Lead Pitch :
5.08mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Capacitance :
33μF
Width :
4.95mm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.01mA
Series :
TIM
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
TIM336K035P0Z
Cornell Dubilier Electronics TIM336K035P0Z
33μF ±10% 2-Termination Tantalum 0.01mA Bulk Radial
TIM336K035P0Z Overview
The capacitor's ripple current is set to 300mA.The leakage current of this capacitor is 0.01mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
TIM336K035P0Z Features
300mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor