THAS822M020AC1C
Mfr.Part #
THAS822M020AC1C
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 20V FLATPACK
Size / Dimension :
2.118Lx1.000W 53.80mmx25.40mm
Series :
THAS
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.366 9.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.86A @ 20kHz
Voltage - Rated :
20V
Capacitance :
8200µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.6A @ 120Hz
Datasheets
THAS822M020AC1C
Cornell Dubilier Electronics THAS822M020AC1C
THAS 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.118Lx1.000W 53.80mmx25.40mm -55°C~105°C Polar FlatPack