THAS482M040AD1C
Mfr.Part #
THAS482M040AD1C
Description
CAP ALUM 4800UF 20% 40V FLATPACK
Ripple Current @ Low Frequency :
3.1A @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
THAS
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
4800μF
Voltage - Rated :
40V
Size / Dimension :
2.618Lx1.000W 66.50mmx25.40mm
Height Seated (Max) :
0.366 9.30mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
3.72A @ 20kHz
Datasheets
THAS482M040AD1C
Cornell Dubilier Electronics THAS482M040AD1C
THAS 4800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.618Lx1.000W 66.50mmx25.40mm -55°C~105°C Polar FlatPack