THA801M100AB1C
Mfr.Part #
THA801M100AB1C
Description
CAP ALUM 800UF 20% 100V FLATPACK
Voltage - Rated :
100V
Series :
THA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
210mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.807Lx0.953W 45.90mmx24.20mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
800μF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.82A @ 20kHz
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Datasheets
THA801M100AB1C
Cornell Dubilier Electronics THA801M100AB1C
THA 800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.807Lx0.953W 45.90mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack