THA600M450AA0C
Mfr.Part #
THA600M450AA0C
Description
CAP ALUM 60UF 20% 450V FLATPACK
Capacitance :
60μF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.433Lx0.953W 36.40mmx24.20mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
720mA @ 20kHz
Series :
THA
Operating Temperature :
-55°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.45Ohm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
400mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Voltage - Rated :
450V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
THA600M450AA0C
Cornell Dubilier Electronics THA600M450AA0C
THA 60μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.433Lx0.953W 36.40mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack