THA272M050AC1C
Mfr.Part #
THA272M050AC1C
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V FLATPACK
Series :
THA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 20kHz
Voltage - Rated :
50V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 120Hz
Size / Dimension :
2.118Lx0.953W 53.80mmx24.20mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
2700μF
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
THA272M050AC1C
Cornell Dubilier Electronics THA272M050AC1C
THA 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.118Lx0.953W 53.80mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack