TFZGTR3.3B
Mfr.Part #
TFZGTR3.3B
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW TUMD2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 25V
Polarity :
Unidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
High Reliability
Surface Mount :
yes
Power - Max :
500mW
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Dynamic Impedance-Max :
65Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
33V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation-Max :
0.5W
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Voltage Tol-Max :
2.51%
Working Test Current :
5mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Case Connection :
CATHODE
Published :
Impedance-Max :
65Ohm
Reference Voltage :
33V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
TFZGTR3.3B
ROHM Semiconductor TFZGTR3.3B
ZENER DIODE 65Ohm 200nA @ 25V -55°C~150°C 2 Terminations 2-SMD, Flat Lead
TFZGTR33B Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 200nA @ 25V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 33V during operation.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.
TFZGTR33B Features
reverse leakage current of 200nA @ 25V
200nA @ 25V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA