TFML-127-02-S-D
Mfr.Part #
TFML-127-02-S-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER SMD 54POS 1.27MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Color :
Black
IEC Conformance :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Max Voltage Rating (AC) :
350V
Mixed Contacts :
No
Number of Rows :
2
Depth :
5.72mm
Termination :
Solder
Contact Finish - Post :
Tin
Gender :
Male
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Style :
Board to Board or Cable
Contact Length - Mating :
0.134 3.39mm
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Friction Lock
Total Number of Contacts :
54
Orientation :
Straight
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
54
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Square
Housing Material :
Polymer
JESD-609 Code :
e3
Contact Material :
Phosphor Bronze
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Tiger Eye™ TFML
Length :
37.47mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
MIL Conformance :
Connector Type :
Header
Datasheets
TFML-127-02-S-D
Tiger Eye™ TFML Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height