TFCR1206-8W-E-1622BT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFCR1206-8W-E-1622BT
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 16.2K OHM 0.1% 1/8W 1206
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Series :
TFCR
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Failure Rate :
Composition :
Thin Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package :
Resistance :
16.2 kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±0.1%
Venkel LTD TFCR1206-8W-E-1622BT
TFCR Series, Thin Film, 16.2 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C