TFCR0805-10W-E-5111BT
Mfr.Part #
TFCR0805-10W-E-5111BT
Description
RES 5.11K OHM 0.1% 1/10W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
650 µm
Failure Rate :
Power Rating :
100 mW
Voltage Rating :
100 V
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Max Operating Temperature :
155 °C
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
5.11 kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Venkel LTD TFCR0805-10W-E-5111BT
TFCR Series, Thin Film, 5.11 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C