TFCR0805-10W-E-1272BT-1K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFCR0805-10W-E-1272BT-1K
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 12.7K OHM 0.1% 1/10W 0805
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Ratings :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Supplier Device Package :
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Series :
TFCR
Product Status :
Active
Resistance :
12.7 kOhms
Venkel LTD TFCR0805-10W-E-1272BT-1K
TFCR Series, Thin Film, 12.7 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C