TFCR0603-16W-E-2742BT-1K
Mfr.Part #
TFCR0603-16W-E-2742BT-1K
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 27.4K OHM 0.1% 1/16W 0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
100 mW
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
TFCR
Min Operating Temperature :
-55 °C
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Operating Temperature :
155 °C
Height :
550 µm
Tolerance :
±0.1%
Voltage Rating :
50 V
Resistance :
27.4 kOhms
Venkel LTD TFCR0603-16W-E-2742BT-1K
TFCR Series, Thin Film, 27.4 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C