TFCR0603-10W-C-3003FT-1K
Mfr.Part #
TFCR0603-10W-C-3003FT-1K
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 300K OHM 1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±1%
Height :
550 µm
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Ratings :
Power Rating :
100 mW
Min Operating Temperature :
-55 °C
Max Operating Temperature :
155 °C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Failure Rate :
Resistance :
300 kOhms
TFCR
Voltage Rating :
50 V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Venkel LTD TFCR0603-10W-C-3003FT-1K
TFCR Series, Thin Film, 300 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±1%, -55°C ~ 155°C